Technologie

Flex
Flex to technologia podobna do pokrewnej techniki zdobienia flockiem, wykorzystywana jednak głównie do zdobienia materiałów poliestrowych, ze względu na specyficzne właściwości. Polega ona także na wtapianiu w materiał specjalnej folii. Folia Flex to miękki w dotyku materiał z PCV lub bardzo cienkiego poliuretanu, posiadający matową powierzchnię.

Nadruki tworzone w ten sposób różnią się od flockowych przede wszystkim wyglądem - są bowiem delikatne w dotyku i płaskie (bez „meszku”). Wizualnie przypominają napisy wykonane farbą.

Flock
Technika flock to jeden ze sposobów tworzenia nadruków na materiałach, który charakteryzuje duża odporność na ścieranie i spieranie. Nadruki wykonywane są techniką termotransferową, poprzez użycie tzw. folii flockowych ploterowych – czyli folii z „meszkiem”. Zdobienia wycinane na ploterach tnących i wgrzewane na tkaninę przy pomocy prasy termicznej.

To właśnie owy „meszek” na folii (strzyże o długości do 1 mm) sprawia, że materiał pokryty jest ściśle, a sam nadruk przypomina w dotyku welur, dając jednocześnie wrażenie przestrzenności. Flock zapewnia dużą wyrazistość kolorów i estetyczny wygląd, określany często przez klientów jako „pluszowy napis”. Nadaje się doskonale do tworzenia aplikacji na bawełnie, poliestrze, oraz większości materiałów syntetycznych (poza nylonem).

Sublimacja
Sublimacja jest formą druku pośredniego, za pomocą specjalnych maszyn wzór przenosi się na materiały z tworzyw sztucznych, głównie poliestrowych. Proces sublimacji, jest zmianą stanu skupienia farby/tuszu ze stanu stałego w gazowy pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia.

Ważne jest jednak, aby technikę dostosować indywidualnie do materiału i specygfiki projektu